A dan Z ye

Yardımlaşmak Güzeldir…

Çok farklı zamanlardan geçiyoruz. Çok zorlu… Kalbimiz milyon parça… Hangisine üzülsek çare etmiyor. İmkanlar kısıtlı. Bitmeyen olaylar silsilesi. Kafanı kaldırsan orman yangınları, çevirsen seller, yukarı baksan ülkelerinde canice katledilenler, aşağı baksan kadın ve çocuk cinayetleri, nefes alsan maddi sıkıntılar, bitmeyen corona ve aşı sorunsalı. Öyle bir dönemdeyiz ki, mutlu olsak suçluluk hissediyoruz. Yardım yapmak istiyor ama doğru yardımın neresi olduğunu bilemeyip duruyoruz. Acı çekiyoruz. Ayrışıyoruz. Suçluyoruz. Suçlanıyoruz. Dua ediyoruz. 2021 çok iyi bir yıl olacak diyerek başlamıştı her şey oysa. 2021 şerefine kadehler kaldırıp mutlu pozlar vermiştik.

Bir fidan alıp, sağlıkla büyüsün diye her gün sulayıp, sineklenmesin, böceklenmesin, ölmesin diye her gün kontrol ettiğimiz ve bazen yıllar harcadığımız bir zaman düşünün. Bir yanda orman yangınları nedeni ile milyonlarca fidan için acı çektiğimiz ve de. Bir güzel dost sahiplenip, hastalanmasın, aman bugün neden yan baktı diye telaşlandığımız ama yangın ve sel gibi doğal afetlerde kaybettiğimiz her can için, içimizin kanadığı. O güzel insanların canları yandığında, ağladığında, çaresiz kaldığında, ufacıkta olsa merhem olmak istediğimiz, ne ihtiyaç olsa anında aksiyon aldığımız ama yetemediğimizi düşündüğümüz zamanlar…

Konunun özü şu aslında. Kendimce karınca kararınca güvenilir olarak görüp miniş destekler verdiğim bazı kuruluşlar, STK’lar mevcut. Belki fikir olur, birlikten kuvvet doğar derseniz bir kaç seçenek paylaşmak isterim. Umarım faydası olur.

Ahbap Derneği, ihtiyaç sahibi kişilere ayni ve nakdi olmak üzere her türlü yardımda bulunmak, toplumda yardımlaşma bilincinin güçlenmesini sağlamak, iyi insan ve iyi toplum inşasına hizmet etmek, yeni işbirliği modelleri ve projelerle çağdaş ve sürdürülebilir yardımlaşma ve dayanışma ağları oluşturmak, yerel kültürün korunarak günümüz teknolojik olanaklarıyla gelişmesine ve geleceğe taşınmasına katkı sağlamak amacı ile kurulmuştur.

HAYTAP, tüzel bir kişiliğe sahip olmadan önce sadece sanal bir oluşumla var olan ve hayvan hakları savunucularının bir araya geldiği bir platformdu. O dönemde herhangi bir tüzel kişiliğe sahip olmayan HAYTAP, 2008’den önce “Hayvan Hakları Türkiye Aktif Güç Birliği Platformu” yani HAYTAP adıyla benimsendi. 2006’da başlayan kurumsallaşma ve örgütlenme süreci 2008’de tüzel kişiliğin kazanılması İstanbul Valiliği’nin kararıyla tescil edildi.

Temmuz 2021’de yurt genelinde başlayan orman yangınlarında evini, tarım alanını ve geçim kaynağını kaybeden afetzedelerin yaşam koşullarının iyileştirilmesi amacıyla  yapı ihtiyaçlarının ( ev, barınak, okul…vb) ve geçim kaynaklarını sağladıkları mekanların (hayvan, yem, ağıl ..vb) yeniden tesis edilmesi planlanmaktadır.  Kamu kurum ve kuruluşları ile işbirliği içinde tespit edilen ve orman yangınlarında hasar gören bireysel ve ortak kullanım alanlarının inşaatı, tadilatı ve geçim kaynaklarının sağlandığı mekanların yeniden tesis edilmesine yönelik çalışmaların afet sonrası tamamlanması öngörülmektedir. Kampanya, İhtiyaç Haritası (https://ihtiyacharitasi.org/) ve NEF Vakfı (http://www.nefvakfi.org/)  işbirliğinde hayata geçirilmiştir. Proje, Afet Platformu ve ilgili kamu kuruluşları işbirliği ile yürütülecektir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s