Türkiye

Memleketim Adana

Memleketim sıcaktır. Güneşe ateş eder. Samimidir. Agresiftir. Perdelerini kaldırdı mı pamuk gibidir ama. Sabırsızdır. Renklidir. Yemyeşildir. Misafirperverdir, ikramı sever. Sohbeti sever. Rahattır. En uzak mesafe 30 dakikadır. İstanbul’da başka bir ilçeye geçmek 1 saati geçerken, Adana’da 1 saatte başka bir şehirde olursun. İşten çıkıp 1 saat sonra deniz keyfi yapabilecek seviyeye gelebilirsin. Et seversen, Adana’da seni sever. Ağzının tadını bilenlerin memleketidir Adana. Zayıf insanı sevmez. Lezzet peşinde koşman gerekir. Baharda mis gibi kokar sokakları. Portakal çiçeğinin o muhteşem kokusu sarar dört bir tarafı. Evet her yerdedir, turunç, portakal ağaçları. Pek kıymetlidir. Kış çok geç gelir. Erken gider. Parkları vardır, yürümekten aşırı keyif aldığın. Diyorum ya yemyeşildir her taraf. Bir yandan yerken, bir yandan da spor yapabilirsin yani. O derece içine alır seni. Yazın klimasız durulmaz. Hafta sonu sokaklarda kimse olmaz. Herkes ya Karataş’a ya da Mersin’e kaçar çünkü. Serin oldukları için değil, ılık bile olsa denizi oldukları için. Festivalleri vardır Adana’nın dolu dolu, rengarenk geçen.

Bir de anne ve baba kokar Adana. Anı kokar. Çocukluk kokar. Geride bıraktığında hüzün kokar. Tüm yollardan geçmişsindir annen ve babanla. Tüm lezzetleri birlikte tatmışsındır. O sıcağa birlikte göğüs germişsindir. Evinin balkonunda birlikte gülüp, birlikte ağlamış, yeri gelmiş kavga etmişsindir. Bir nefes alsan tüm o anıların kokusu burnuna dolar.

Nasıl anlatılır ki Adana, bunlardan başka?

Şimdi desem ki bir kebabı var. Ağzından, kollarından yağlar aka aka yemedikçe tadına varamazsın. Neresi var desen? Her yerde yiyebilirsin derim. Özel bir yer var mı desen, birini söylesem, diğerine ayıp olur gibi. Yine de kendimce özellikle sevdiğim bir kaç yer paylaşmak isterim.

  • Bir kere Kazancılar’ın havası bir kere solunmalı bence.
  • Elem’e mutlaka gidilmeli. Hangi şubesi olursa olsun.
  • Birbiçer’de neden olmasın.
  • Kolcuoğlu bilindik bir yer zaten.
  • Eyvan Kebap’a şans verilebilir.
  • Kaburgacı Yaşar Usta’da boru kebabı, sevenleri için kaburga, lokum et…..
  • Onbaşılar var.
  • Kebapçı Mesut var.

Var da var yani. Hani ben buralarda yemedim desen de Adana’da bir yerde kebap yersen çok pişman olacağını da sanmam.

Adana’nın başka neyi ünlü?

Yani tabi ki Muzlu Sütü… Kazım Büfe tek adres diyebilirim.

Garip isimli bir şey vardı. Neydi o ya? Bici bici ve karsambaç… Yani bunları sevmek, o Adana sıcağında kavrulmadıkça anlaşılmaz, anlatılmaz. Şimdi nem ile birlikte havanın 50-60 derece olduğunu düşün. Etraf yaniyüürr yani o derece. Buzu karmış, çeşitli şeylerle yiyecek/içecek halinde önünüze bir şey gelmiş. Offff o rahatlama dondurmada yok walla. Ama bunları yaşamamış biri, gurme keyif için Adana’ya gidiyor ise bu lezzeti sevmeeezz, sevemeeezzz..

Sürekli Adana’dasın. Ehh kırmızı etten artık gınaa gelmiş. Tavuk yemek istersen.

  • İsimsiz ilk adres. Ama adını gerçekten mekanın isminin olmadığından isimsiz olarak almış. 😀 Keyifli bir mekan.
  • Bir de Kazım Büfe’nin yakınlarında bir Hatay Dönercisi var offf bence.

Şalgam mı? Market markası olmasın lütfen yaaa. Market markası şalgamlar, şalgama hakaret gibi resmen. Kazım Büfe’de denenebilir. Ama tüm lise hayatı yaşayanların her cuma gitmek suretiyle çok sevdiği bir yer var ki… Orası Ali Göde’dir.

Ehhh sıkma diye bir şey, özellikle kahvaltı da ve 5 çayında tüketilmesi en keyifli şey. Ne yalan diyeyim, en iyileri Baraj yolunda bence.

Tüm üniversite hayatımız Baraj Yolu/Balcalı otobüsleri ile geçti. Bak yine bir anı daha. Nolur youtube da aratın. Gülün biraz.

Gezilecek önemli yerleri de vardır ama aslında tam bir gurme şehirdir. Sabah kahvaltısında tüm gün ne yiyeceğini planlarsın. Akşam yatarken sabahı. Adana böyle bir döngüdür.

Şinasiefendi’de bir sokak var. Sanırsın bir sahil kasabasında yan yana dizilmiş publar, cafeler. Öyle bir rahatlık, ferahlık, keyif alırsın. O caddede bir hamburgerci var. Adı Mükerrem. Ben Adana’yı bildim bileli, daha hiç bir şey yokken bile o vardı. Öyle yılların hamburgercisi yani. Demedi demeyin.

Cezerye, şekerleme, cevizli sucuk arayışınız var, almadan dönmem diyorsanız; bence tek adres Çukurova Şekerleme.

Yazacak çok şey var ama şimdilik aklıma gelenler bunlar. Konusu geçtikçe ekleme yaparız. 🙂

Sevgiyle Kalın.

Keyifli Okumalar.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s